źródła gospodarka


Finansowa historia świata

starożytność

Żyzny półksiężyc:









mapa:



http://www.eioba.org/files/user453/zyzny_polksiezyc.jpg

Pieniądze w starożytności (projekt dofinansowany przez NBP)


Drogi rzymskie

handel rzymski - karty pracy

średniowiecze


Tomasz z Akwinu, O lichwie

Człowiek średniowiecza:

Miasta, Kupcy, Rzemieślnicy  (ok. 55 min.)

Życie w średniowieczu: chłop

Gospodarka średniowieczna (prezentacja)

nowożytność

Europa w XVIII w. w liczbach (wraz z zadaniami)
Gospodarka nowożytna w źródłach ikonograficznych prezentacja (oprac. Katarzyna Bogdanow, Magdalena Wiśnioch)
Gospodarka nowożytna w źródłach statystycznych i tekstowych prezentacja (oprac. Katarzyna Bogdanow, Magdalena Wiśnioch)

Merkantylizm a fizjokratyzm 
1. (prezentacja do wykładów WNE UW)
2. prezentacja 2


Wiek XIX

Powstanie miasta - pliki MP3 towarzyszące wystawie Muzeum Historii Polski "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność"
Lektor i autor tekstów: prof. Michał Kopczyński

Łódź w źródłach ikonograficznych 
(oprac. Małgorzata Grabowska-Przybysławska)

Gospodarka XIX w.


John Rockefeler 


Łódź Scheiblera

Jest ryzyko, jest fortuna. Izrael Poznański - geniusz czy wyzyskiwacz? 
Ale Historia odc. 123 (3,02 min.)

Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana [fragment]

Słońce świeciło jaskrawo nad Łodzią, nad tysiącami kominów, co stały w ciszy niedzielnego odpoczynku i w czystym, przejrzystym powietrzu, nie zaciemnionym dymami, rdzawiły się niby potężne pnie sosen, opłynięte błękitnawym, wiosennym powietrzem. 
Masy robotników, poubieranych świątecznie w letnie, jasne ubrania, w krzyczące, kolorowe krawaty, w czapki o mocno błyszczących daszkach, lub w wysokie, dawno wyszłe z mody kapelusze, z parasolami w rękach, zalewały Piotrkowską [...]. Podnosili oczy ku słońcu, oddychali wiosną, jaką czuć było w powietrzu i szli naprzód ociężale, krępowani świątecznym ubraniem, tą względną ciszą ulicy, swobodą, niedzielnym wypoczynkiem, z którego nie umieli korzystać [...]. Przystawali przed wystawami sklepów zapełnionych tandetą albo odpływali drobnymi strumykami do szynków […]. Bruk uliczny, pełen dziur i wybojów, był pokryty masą lepkiego błota, które rozbijane przejeżdżającymi dorożkami i powozami, opryskiwało trotuary i spacerujących. A nad tym, po obu stronach ulicy, ciągnącej się olbrzymią linią aż do Bałut, stały zbitą masą domy, pałace podobne do zamków włoskich, w których były składy bawełny [...] domy zupełnie stylowe o złoconych balkonach żelaznych barocco, powyginane, wdzięczące się, pełne amorków we fryzach i nad oknami, przez które widać było szeregi warsztatów tkackich; malutkie, drewniane, pogięte domki o zielonych, omszonych dachach, za którymi wznosiły się w dziedzińcach potężne kominy i korpusy fabryk, tuliły się do boku pałacu o ciężkim, renesansowo-berlińskim stylu [...]; domy, które z powagą świątyń wznosiły mury ogromne, ozdobione surowo, pełne majestatu, na których złociły się litery ryte w tablicach marmurowych: „Szaja Mendelsohn”, „Herman Bucholc” itp. Była to zbieranina, śmietnik wszystkich stylów […]. Tłumy robotników rozpłynęły się, zaczęły natomiast zapychać trotuary inne tłumy; tłumy ubrane elegancko, damy w modnych kapeluszach, w bogatych okrywkach, mężczyźni w długich, czarnych paltach [...], Żydzi w długich surdutach zabłoconych, Żydówki przeważnie piękne w aksamitach, którymi zamiatały błoto na trotuarach. Wrzawa napełniała ulice, przepychano się ze śmiechem, tłoczono, spacerowano w górę ulicy aż do Przejazd lub Nawrot i z powrotem […]. Niżej za Nowym Rynkiem pełno było Żydów i robotników, dążących na stare miasto. Piotrkowska ulica w tym miejscu zmieniała po raz trzeci swój wygląd i charakter, bo od Gajerowskiego Rynku aż do Nawrot jest fabryczna; od Nawrot do Nowego Rynku – handlowa, a od Nowego, w dół, do Starego Miasta – tandeciarsko-żydowska […]. Rynsztokami płynęły ścieki z fabryk i ciągnęły się niby wstęgi brudno-żółte [...] zalewając chodniki kolorowymi falami aż po wydeptane progi niezliczonych sklepików, ziejących z czarnych, zabłoconych wnętrz brudem i zgnilizną, zapachem śledzi, jarzyn gnijących lub alkoholu.


[w:] Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana, Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i Spółka, Poznań 1990, s. 93-98.

Fragment artykułu z Przedświtu, 14 maja 1883 r.

Zarząd fabryki żyrardowskiej zmniejszył płacę w jednej gałęzi pracy kobiecej. Pokrzywdzone robotnice postanowiły porzucić pracę. Zarząd nie zważał na to ze względu na nieznaczną ich liczbę, ale za strajkującymi ujął się cały ogół robotników żyrardowskich […]. Fabryka wezwała na pomoc rząd. Sprowadzono rozmaitych dygnitarzy z Warszawy, ściągnięto wojska; żandarmeria pochwyciła przywódców i agitatorów. Aresztowanych osadzono w miejscowym więzieniu. Dnia 25 kwietnia tłumy robotnicze z żonami i dziećmi zebrały się pod więzieniem […]. Powołano wojsko i rozkazano natrzeć na bezbronnych. Masa nie ustąpiła, jednak poczęła się bronić kamieniami. Odpowiedzią na to były strzały karabinowe […]. Między zamordowanymi i poranionymi były 13-14-letnie dzieci. 

[w:] Z dziejów Polski 1864-1939. Teksty źródłowe do nauczania historii Polski, oprac. Marek Borucki, WSiP, Warszawa 1978, s. 33. 

Doktryny ekonomiczne:

Liberalizm (wg Encyklopedii Zarządzania)

Wiek XX



II Rzeczpospolita, dokonania gospodarcze. (historya.pl)

ZSRR w okresie międzywojennym
Gospodarka ZSRR w latach międzywojennych. (komentarz prof.Pawła Wieczorkiewicza) - audycja

Kolektywizacja w ZSRR (komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza) - audycja

John Meynard Keynes, Ekonomiczne konsekwencje pokoju, 1919

"Zaopiekuj się mną" czyli o państwie opiekuńczym (opracowała Agnieszka Sas)
Państwo opiekuńcze - prezentacja piktochart

90 lat PKO 1919-2009 - wystawa pdf  wyd. PKO Bank Polski
Materiały dotyczące Pocztowej Kasy Osczędności w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej. Informacje o obiegu pieniądza w Polsce

Karta kontyngensowa 1921




Żyć w latach 20-tych!


Czytaj dalej: dalszy ciąg Gospodarki w XX wieku


Brak komentarzy: